Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Ráj klik - naše výhody


PORADNA » TIP! Rozdělení dveřního kování
Rozdělení dveřního kování

Nejste si jisti, jaké dveřní kování si pořídit? Nebo chcete mít lepší přehled o typech kování a k čemu jsou jednotlivé kliky dobré? Pak jste tu správně. Účelem tohoto článku je vám pomoci, abyste se lépe orientovali v základním rozdělení dveřních klik.

Typy dveřního kování

Interiérové a vchodové kování

Vůbec nejzákladnější rozdělení dveřního kování je na kliky interiérové, někdy nazývané také jako vnitřní, a na kliky vchodové neboli kliky určené pro vchodové dveře do bytu či domu.

Jak může být již z názvu patrné, interiérové kliky jsou určeny pro použití uvnitř bytu či domu. Pro tento typ produktu je typická široká nabídka různých barev, druhů i materálů. V případě správné volby mohou být vnitřní kliky jedinečným doplňkem vašeho interiéru. Oproti klikám vchodovým se v žádném případě nepoužívají do venkovních prostor, protože by mohlo dojít k rychlému opotřebení zapříčiněného vlivy počasí.

Typické pro interiérové kování je ještě jejich další dělení na kliky rozetovéštítové. O tomto dělení se dovíte dále v článku.

Vchodové kování je svou mohutností a povrchovou úpravou vyráběno přímo na míru vchodovým dveřím, tedy dveřím určených pro vstup do bytu, domu či jakékoliv budovy. Vchodové kování by již mělo být vybaveno základními bezpečnostními mechanismy vzhledem k jeho místu použití. Pro dveře, kde velmi záleží na bezpečnosti by se měla použít vchodová klika s vyšším bezpečnostním stupněm nebo přímo bezpečnostní kování.

Abyste měli lepší představu o čem jsem psal výše, tak přikládám dva obrázky. Na obrázku vlevo je rozetové kování Presto QR (bez spodní části). Na druhé fotce je vchodová klika Prestige se zabezpečením. Na další vchodové kliky se můžete podívat zde.

Interiérové kování Vchodové kování
interiérové kování

vchodová klika

 

Štítové a rozetové kování

Nyní se podíváme blíže na interiérové kliky a jejich další dělení. Protože existuje velká řada výrobců, a tudíž i druhů interiérového kování, začneme tím nejdůležitějším rozdělením.

Základní dělení je na štítové kování a rozetové kování.

Tradičním dveřním kováním je štítové kování (někdy také označováno jako štítkové kování), které má již dlouhou historii. Jedná se o kování klasicky umístěné na štítu, na kterém je klika i zámek. Zvolíte-li si štítové kování, pak je potřeba vědět, jakou rozteč potřebujete. Rozteč je vzdálenost osy kliky od osy klíče a více informace najdete v článku Jak změřit rozteč.

Na rozdíl od štítového kování, novodobější rozetové kování je rozděleno na dvě části, na kliku a zámek. Možná jste i proto mohli slyšet termín termín dělené kování. Výhodou tohoto typu kování je, že nemusíte řešit velikost rozteče, lze jej totiž namontovat na každé dveře. Při výběru rozetového kování si můžete vybrat z hranatých a kulatých tvarů, dále je potřeba se rozhodnout, jaký typ rozety si přejete.

Často můžete najít jeden design v provedení jednak štítového a jednak rozetového kování, příkladem mohou být níže zobrazené fotografie kování Bilbao v jeho štítové a rozetové verzi.

Pro více fotek, obrázků a pro lepší přehled o dalších typech klik se podívejte na štítové kování nebo rozetové kliky.

Štítové kování Rozetové kování
štítové kování rozetové kování

 

 

Typy rozet

Protože si u klik nevybíráte pouze vzhled, ale také musí sedět s vašim zámkem, tak vám zde také přikládám pár obrázků pro vysvětlení jednotlivých variant dveřního kování.

  • BB - zkratka kliky určené pro dózický klíč, který je často užíván v interiérových dveřích
  • PZ - klika s otvorem pro cylindrickou vložku (FAB), často se jí říká klika na fabku, používá se ve pro dveře se zámkem fab
  • WC - klika s WC pojistkou je určena pro použití zejména v koupelnách a WC, ve dveřích musí být připraven pro tuto kliku zámek
  • B/O - takto se značí klika bez otvoru, tzn. že klika nemá žádný otvor pro klíč,fab či wc pojistku, tato varianta dveřního kování je spíše vyjímečná a lidmi není příliš vyhledáváná

Typy otvorů rozet

 

V případě rozetového kování je princip stejný.

Opět se používají typy označení BB, PZ, WC, akorát čtvrtým typem je rozeta slepá, tedy rozeta bez otvoru, kterou můžete vidět na následujících fotografiích rozetových otvorů. Tento typ rozety se kupuje minimálně, ale pro váš ucelený přehled, jsem i tento typ zde uvedl.

Kulatá rozeta Čtvercová rozeta
typy otvorů - kulatá rozeta typy otvorů - čtvercová rozeta

Typ rozety si volíte až při výběru konkrétní kliky. Na detailu každého produktu rozetového kování najdete seznam druhů rozet, které jsou pro daný typ kování dostupné.

U kování určeného pro wc a koupelny doporučujeme použít WC rozetu. Toto kování je sice dražší oproti BB nebo PZ, ale zvyšuje komfort používání a nemusíte se trápit se ztrátou klíče nebo když se vám dítě zamkne na wc. Takové kování je totiž možné otevřit i z opačné strany a to pomocí mince nebo plochého šroubováku.

 

Pod článkem klikněte vpravo na tlačítko "PŘIDAT KOMENTÁŘ" a napište Váš názor, zda byl článek pro Vás přínosem. Budu moc rád za Vaši zpětnou vazbu.

 

Další rady a návody najdete v sekci PORADNA.

 

Ondřej Lang

+420 776 361 960

info@rajklik.cz

 

Autor článku je provozovatelem a zároveň majitelem internetového obchodu www.rajklik.cz


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

vv
Veri
31.01.2019 14:56
Informace o kování
Alena P.
31.07.2013 21:09
img img
Re: Informace o kování
Ondřej - Ráj klik
02.08.2013 13:29