Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Ráj klik - naše výhody


PORADNA » Rozdíl mezi klikou a kováním?
Klika nebo dveřní kování?

Od spousty lidí jsem slyšel takovýto dotaz a v dnešním článku bych se u této otázky na chvíli pozastavil a v druhé části i přiblížil, jaké základní druhy dveřního kování existují.


Tak, jaký je ten rozdíl...

V podstatě skoro žádný. Na internetu i v praxi se můžete setkat, že lidé dveřním kováním a dveřní klikou pojmenovávají tu stejnou věc – toto je úplně normální a běžná situace.

Přesněji – dveřním kováním se rozumí celý komplet, který se přidělává na dveře, pokud je chcete otevírat či zavírat. Je to tedy klika a štítek dohromady.

Mezi dveřní kování se také počítají madla a úchyty, které se používají u posuvných dveří. Do dveřního kování se také může zahrnout dveřní zarážka, panty, závěsy a další příslušenství z kovu.

V našem obchodě prodáváme dohromady celý komplet, a proto jsme produkty i kategorie přirozeně nazvali jako „dveřní kování“.

 

Jaké existují varianty dveřního kování?

Kliky a dveřní kování dělíme podle použití na interiérové a vchodové.

Vchodové kování je speciálně upraveno proti opotřebení i krádeži. Kliky jsou určeny do hlavních vstupů bytů, domů či jakékoliv budovy.

Interiérové kování je určeno do dveří, které se nacházejí uvnitř budov. Například v bytech se používá u dveří spojující dva pokoje. Obvykle je na výběr ze spousty designových variant. Především se  rozlišují kliky štítové a rozetové.

Dveřní kliky Fly Economy - Ráj klik

Fly Economy - štítové dveřní kování

 

 

Romana R - rozetové dveřní kování

 

Zkratky, se kterými se setkáte

U interiérového dveřního kování se setkáváme s těmito typy klik: BB, PZ, WC, B/O a to proto, že dveře mají různé zámky. Zde Vám vysvětlím, co jednotlivé zkratky znamenají.

BB (obrázek první zleva) – klika s otvorem pro klasický velký dózický klíč.

PZ (obrázek druhý zleva) – klika s otvorem pro zámkovou cylindrickou vložku („fabku“).

WC (obrázek třetí zleva) – klika s pojistkou na WC – uzamykatelná z jedné strany dveří. Z druhé strany dveří je obvykle pojistka, díky které je v případě nutnosti možné dveře odemknout i z vnější strany a to pomocí plochého předmětu.

B/O (obrázek čtvrtý zleva) – jde o rozetu či štítek bez dolního otvoru, tato možnost se využívá zejména u štítového kování.

Bez rozety – pokud na dveřích nemáte dolní otvor (zámek), můžete si pořídit rozetové kování bez dolního štítku.

Typy rozet a dveřního kování - Ráj klik

 

Doufám, že Vám článek pomohl.

Napište do komentářů, co říkáte na tento článek a zda Vám trochu pomohl. Pokud jste nenašli co jste potřebovali, tak se podívejte na naše další články ZDE: http://www.rajklik.cz/PORADNA, nebo zavolejte na 776 361 960, rád Vám poradím.

 

Ondřej Lang

-- autora je majitelem a provozovalteme internetového obchodu rajklik.cz --